Czy nużeńca da się wyleczyć?

, kategoria: Choroby, Warto wiedzieć

Nużeniec to pasożyt bytujący na powiekach, który wywołuje u ludzi demodekozę. W wielu przypadkach nie powoduje on specyficznych objawów, dlatego nie jest prawidłowo diagnozowany. Czy i w jaki sposób można się go pozbyć? Jakie są objawy występowania pasożyta i ile kosztuje zbadanie się na jego obecność? 

Jak pozbyć się nużeńca z powiek?

Aby pozbyć się nużeńca z powiek, należy przede wszystkim skorzystać z konsultacji z dermatologiem.  W ramach porady lekarz przeprowadzi badania, ewentualnie skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę, aby upewnić się, czy faktycznie to nużeniec powoduje występujące objawy. Następnie w ramach leczenia dermatolog wdroży odpowiednią terapię, w której stosuje się często maści oczne receptorowe o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. 

Czego nie lubi nużeniec?

Nużeniec nie lubi przede wszystkim światła i promieni słonecznych. Pasożyt ginie w wysokiej temperaturze, dlatego w ramach profilaktyki i elementu terapii zaleca się zażywanie regularnych kąpieli słonecznych. Nużeniec nie lubi również higieny. Jej niezachowanie sprzyja namnażaniu się i rozprzestrzenianiu pasożyta. W ramach profilaktyki warto zadbać o higienę oczu, stosować jedynie indywidualne środki pielęgnacyjne, a także korzystać z jednorazowych produktów — np. wacików kosmetycznych. 

Jak sprawdzić, czy mam nużeńca?

Aby sprawdzić, czy ma się nużenia, należy przeanalizować, czy występują następujące objawy: 

  • zapalenie brzegów oka; 

  • świąd spojówek; 

  • wyraźne łuszczenie się naskórka;

  • nadmierne łzawienie. 

Jeśli pacjent zmaga się z powyższymi dolegliwościami, należy przeprowadzić test na obecność pasożyta. Badanie polega na zeskrobaniu naskórka, osadów z brwi oraz rzęs z miejsca, w którym podejrzewa się występowanie nużeńca. Pobrany materiał jest poddawany analizie, aby upewnić się, czy i w jakim stadium rozwoju występuje pasożyt u danej osoby. 

Czy nużeniec swędzi?

Występowanie nużeńca może powodować swędzenie, a także uczucie pieczenia czy obecności ciała obcego w okolicach oczu. Pasożyt może powodować również niewyraźne widzenie. 

Ile kosztuje badanie na obecność nużeńca?

Badanie na obecność nużeńca to z reguły koszt około 200 złotych. Jego poniesienie często ma kluczowe znaczenie w procedurze leczenia nużeńca. Pozwala postawić jednoznaczną diagnozę i podjąć odpowiednią terapię.

Polecane wpisy