Wenerolog Warszawa

Czym zajmuje się lekarz wenerolog?

Wenerolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Jest również dermatologiem, kompleksowo dbając o zmiany skórne pacjentów na całym ciele, również w strefach intymnych.

Choroby weneryczne to grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, które przenoszone są zwłaszcza podczas stosunku waginalnego, seksu analnego i seksu oralnego. Wyróżnia się ponad 30 różnych rodzajów bakterii, wirusów i pasożytów przenoszonych w ten sposób.

Choroby bakteryjne to m.in.: kiła, rzeżączka, wrzód weneryczny, chlamydia trachomatis. Do chorób wenerycznych wirusowych zaliczamy m.in.: WZW (HBV, HCV). AIDS, opryszczkę genitaliów, opryszczkę wargową, kłykciny kończyste (HPV). Choroby grzybicze to głównie grzybica (kandydoza). Wśród chorób pasożytniczych wymienia się m.in.: świerzb, rzęsistkowicę, amebozę i wszawicę łonową.

Kiedy należy udać się do wenerologa?

Do wenerologa trzeba koniecznie udać się, gdy zaobserwujemy pierwsze, niepokojące objawy, związane z okolicami narządów płciowych. Do najczęstszych objawów choroby zalicza się zmiany skórne oraz stany zapalne, w tym m.in.: wydzielinę z pochwy, wydzielinę z prącia, owrzodzenie oraz ból, swędzenie i pieczenie w okolicy miednicy (swędzenie, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu).

Zdarza się jednak, że infekcje przenoszone drogą płciową początkowo nie wywołują niepokojących objawów. Stwarza to znacznie większe ryzyko przeniesienia choroby na innych. Dlatego warto regularnie odwiedzać sprawdzoną poradnię dermatologiczną. Dobry wenerolog Warszawa? Sprawdź Centrum Dermatologiczne Dr Ewy Minkowskiej.

Jak przygotować się do wizyty u wenerologa?

Wizyta u wenerologa nie wymaga skierowania, choć wciąż niestety poczucie wstydu może zniechęcać do konsultacji z lekarzem. Czas reakcji na pierwsze objawy choroby jest jednak bardzo ważny i może znacząco wpływać nie tylko na szybki powrót do zdrowia, ale nawet uratować życie pacjenta.

Pierwsza wizyta u wenerologa różni się nieznacznie od konsultacji z dermatologiem lub lekarzem rodzinnym. Przede wszystkim wenerolog przeprowadzi wywiad z pacjentem, a ten powinien opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Następnie lekarz prosi o pokazanie niepokojących zmian skórnych. Samo badanie jest bezbolesne i trwa zazwyczaj kilka minut.

Po badaniu objawów w gabinecie lekarz może udzielić informacji, co do rozpoznania lub podejrzenia występowania konkretnej choroby lub zlecić kolejne badania diagnostyczne, np. wykonanie testu na HIV, badania VDRL i USR przy podejrzeniu kiły. Efektem rozpoznania jest zastosowanie odpowiednich metod leczenia, w tym dobór leków.

Jakie badania weneryczne można wykonać w Centrum Dermatologicznym dr Ewy Minkowskiej?

W trakcie wizyty lekarskiej można wykonać w gabinecie następujące badania z materiału pobranego z narządów płciowych w kierunku:

– rzeżączki, rzęsistka, drożdżaków, mikoplazmy, ureoplazmy, chlamydii trachomatis, zakażeniu wirusem HPV, posiew bakteriologiczny, badanie materiału z owrzodzenia wenerycznego w kierunku kiły.

Możemy również wykonać badanie krwi w kierunku:

– infekcji HIV, kiły, chlamydii trachomatis, opryszczki narządów płciowych, oraz żółtaczki typu C.