Jak pozbyć się grzybicy paznokci?
Grzybica paznokci to problem natury estetycznej, który powoduje dyskomfort i negatywnie wpływa na samopoczucie czy pewność siebie. Jak rozpoznać tego rodzaju dolegliwość? W jaki sposób pozbyć się grzybicy? Czy samodzielne leczenie będzie wystarczające, czy konieczne jest skorzystanie z porady dermatologicznej?
Po czym poznać, że mam grzybicę paznokci?
Objawami grzybicy na paznokciach są:
-
zmiana zabarwienia płytki paznokciowej;
-
łuszczenie się skóry wokół paznokcia;
-
zwiększona łamliwość paznokci — kruszenie się, rozwarstwianie;
-
występowanie bruzd na paznokciach;
-
ostry i nieprzyjemny zapach w okolicy stóp.
Po zauważeniu powyższych objawów warto jak najszybciej rozpocząć leczenie. Im mniej zaawansowana jest choroba, tym mniej przykrych dolegliwości dla pacjenta i tym większe szanse na sprawne wyleczenie schorzenia.
Jak wygląda grzybica na paznokciach?
Jeśli paznokcie zostały zaatakowane przez grzybicę, najpewniej zmienią swoje zabarwienie. Płytka stanie się lekko żółta lub sina. Pojawią się na niej również wyraźne zgrubienia.
Czy można obcinać paznokcie z grzybicą?
Obcinanie paznokci z grzybicą wymaga zastosowania środków ostrożności, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Należy przede wszystkim stosować narzędzie przeznaczone tylko dla jednej osoby i je dezynfekować. Paznokci nie wolno obcinać zbyt krótko i trzeba uważać na to, aby nie uszkodzić skóry, ponieważ uszkodzenia mogą sprawić, że i ona stanie się podatna na grzybicę.
Czy można samodzielnie wyleczyć grzybicę paznokci?
Samodzielne wyleczenie grzybicy paznokci jest niezwykle trudne. Pacjenci często potrzebują leków, które są dostępne jedynie na receptę. Wizyta u dermatologa wiąże się także z uzyskaniem informacji na temat prawidłowej pielęgnacji paznokci oraz podejmowania działań, które będą miały na celu zapobieganie nawrotom choroby w przyszłości.
Jaki jest dobry lek na grzybicę paznokci?
Nie ma jednego dobrego leku na grzybicę, który sprawdzi się u każdego pacjenta. Konkretny preparat dobiera się do rodzaju schorzenia, stopnia jego zaawansowania czy wcześniejszych kroków podjętych w ramach terapii.