Jak wygląda badanie mykologiczne?
Badanie mykologiczne pozwala zidentyfikować grzyby oraz drożdże, które mogą stanowić przyczynę infekcji skóry, paznokci czy błon śluzowych. Odpowiednia identyfikacja wpływa na leczenie — jego długość oraz skuteczność. Kiedy wykonuje się tego rodzaju badania? Kto je przeprowadza i jak one wyglądają?
Kiedy wykonać badanie mykologiczne?
Badania mykologiczne wykonuje się w związku z podejrzeniem występowania lub w związku z wystąpieniem objawów infekcji grzybiczych skóry, paznokci oraz błon śluzowych. Diagnostyka jest ważna m.in. w następujących sytuacjach:
-
po wystąpieniu niezidentyfikowanych problemów skórnych;
-
w razie pojawia się problemów z paznokciami;
-
po wystąpieniu dolegliwości bólowych ze strony jamy ustnej;
-
w związku z nawracającymi i odpornymi na leczenie infekcjami grzybiczymi.
Badanie pozwala precyzyjnie zdiagnozować źródło infekcji i dobrać odpowiednią terapię.
Kto robi badanie mykologiczne?
Badania mykologiczne przeprowadzają z reguły dermatolodzy, podolodzy, a także mykolodzy.
Jak sprawdzić, czy w organizmie są grzyby?
Na występowanie grzybów w organizmie wskazują m.in. następujące objawy:
-
zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry;
-
dyskomfort w jamie ustnej;
-
uporczywy kaszel;
-
dolegliwości ze strony układu oddechowego — zgaga, bóle brzucha, zaparcia.
Aby sprawdzić, czy w organizmie są grzyby, najlepiej przeprowadzić badania mykologiczne. Często wykonuje się posiewy krwi, badania histologiczne, obrazowe oraz endoskopowe. Konkretne działania diagnostyczne są uzależnione od występujących objawów, stopnia ich nasilenia czy lokalizacji.
Czy badanie mykologiczne boli?
Badanie mykologiczne z reguły nie powoduje dyskomfortu. Próbki pobiera się m.in. ze stóp, paznokci, okolic pachwin czy jamy ustnej. Procedura przebiega jednak z reguły szybko i sprawnie zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci.
Co bada mykolog?
Mykolog zajmuje się badaniem grzybów oraz chorób, które są przez nie wywoływane. Ocenia m.in. strukturę, fizjologię, a także rozmieszczenie czy klasyfikację tego rodzaju organizmów. Jego działania pozytywnie wpływają m.in. na skuteczność leczenia infekcji grzybiczych, ale także na przemysł czy rolnictwo.