Czy dermatolog zleca badania krwi?

, kategoria: Warto wiedzieć

Wizyta u dermatologa ma niekiedy profilaktyczny charakter, a w innych sytuacjach jest związana z diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju schorzeń. Jakie badania zleca dermatolog? Ile kosztuje wizyta u specjalisty zajmującego się chorobami skóry i jakie badania może zlecić specjalista?

Ile kosztuje wizyta u dermatologa?

Wizyta u dermatologa, w prywatnej placówce to z reguły koszt sięgający kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że ostateczna cena porady będzie uzależniona od jej zakresu. Jeśli w ramach wizyty zostaną przeprowadzone konkretne badania czy procedury, np. usuwanie kurzajek, to koszt automatycznie wzrośnie. Przed poradą oraz zdecydowaniem się na konkretne działania warto skonsultować ze specjalistą ich koszty. 

Jak nazywa się lekarz od skóry?

Lekarz od skóry to dermatolog. Jest on wyspecjalizowany w rozpoznawaniu, diagnozowaniu i leczeniu różnego rodzaju schorzeń skóry oraz jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Zajmuje się m.in. leczeniem takich schorzeń jak łuszczyca, trądzik czy zmiany barwnikowe. Kontroluje również znamiona. 

Jakie badania krwi przed wizytą u dermatologa?

Przed wizytą u dermatologa najlepiej wykonać następujące rodzaje badań: 

  • morfologia; 

  • ferrytyna; 

  • żelazo; 

  • TSH; 

  • ALT; 

  • TG; 

  • cholesterol; 

  • glukoza; 

  • witamina D3. 

Badania powinny być aktualne. W związku z tym warto przeprowadzić je jak najbliżej porady w specjalistycznym gabinecie. Wówczas wyniki analiz mogą okazać się pomocne w zdiagnozowaniu źródła konkretnego problemu. 

Czy dermatolog bada pieprzyki?

Jednym z podstawowych badań wykonywanych przez dermatologów jest dokonanie oceny pieprzyków. W trakcie wizyty sprawdza się znamiona znajdujące się na całym ciele. Jeśli któreś z nich nadaje się do dalszej diagnostyki, informuje się o tym pacjenta, przeprowadza m.in. dermatoskopię i w razie potrzeby instruuje się badaną osobę o dalszych działaniach. 

Jakie badania na problemy skórne?

Rodzaj badań, jaki należy przeprowadzić w związku z problemami skórnymi, zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Dermatolog może zlecić badania krwi, jeśli padnie podejrzenie, że problem jest związany np. z niedoborami czy problemami hormonalnymi. Oprócz tego może zlecić pacjentowi również m.in. wykonanie testów alergicznych, dermatoskopii, biopsji i wielu innych. Wszystko jest uzależnione m.in. od rodzaju problemu, wieku badanej osoby czy kondycji fizycznej pacjenta.

Ostatnie wpisy