Jak się robi testy na alergię?

Testy na alergie wykonuje się w celu zidentyfikowania alergenów, które w przypadku konkretnego pacjenta powodują reakcje alergiczne oraz związane z nimi przykre dolegliwości. Jak przeprowadza się tego rodzaju diagnostykę? Ile kosztują testy i jak się do nich przygotować, aby dały wiarygodne wyniki? 

Ile kosztuje test na alergię?

Koszt testów na alergię jest uzależniony od wielu czynników, w tym przede wszystkim od rodzaju zastosowanych testów oraz ilości badanych alergenów. Z reguły do kosztu procedury należy doliczyć również ceną za konsultację z lekarzem alergologiem, jeśli będzie się ona odbywała w ramach prywatnej poradni. Koszt testów wynosi z reguły co najmniej kilkaset złotych. W celu ustalenia szczegółów warto jednak skonsultować się z wybraną poradnią, aby ustalić szczegóły dotyczące płatności jeszcze przed wizytą. 

Jakie są testy na alergię?

Wyróżnia się m.in. następujące rodzaje testów na alergię: 

  • testy skórne śródskórne;

  • testy skórne naśródskórne;  

  • testy z krwi; 

  • testy prowokacyjne. 

Który z rodzajów testów wybrać? To zależy m.in. od wieku pacjenta, etapu diagnostyki i wielu innych czynników. Metodę testowania powinien wybrać lekarz z odpowiednim doświadczeniem i zaznajomiony z sytuacją pacjenta. 

Jak sprawdzić, czy ma się alergię?

Aby sprawdzić, czy ma się alergię, przede wszystkim należy obserwować swoje ciało i to, jak reaguje ono na potencjalne alergeny. Następnie warto skonsultować się z lekarzem, który zleci badania diagnostyczne, a w kolejnym kroku, jeśli będzie to konieczne, przekaże zalecenia m.in. odnośnie do odczulania lub reagowania na wypadek wystąpienia reakcji alergicznej. 

Co lepsze — testy skórne czy z krwi?

Zarówno testy skórne, jak i testy z krwi są precyzyjne. Wybór odpowiedniej formy diagnostyki powinien być przeprowadzony pod okiem lekarza. Musi bowiem uwzględniać indywidualną sytuację pacjenta, jego wiek czy kondycję zdrowotną. 

Jak długo trwają testy alergiczne?

Czas trwania testów alergicznych jest uzależniony od wybranej metody testowania, a także liczby alergenów uwzględnionych na danym etapie diagnostyki. Badania mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Czas oczekiwania na wyniki będzie uzależniony od zastosowanych testów czy liczby analizowanych  alergenów. 

Czego nie robić przed testami alergicznymi?

Przed testami alergicznymi nie należy:

  • przyjmować leków przeciwhistaminowych, a w niektórych przypadkach również leków przeciwzapalnych i kortykosteroidów; 

  • narażać się na nadmierny wysiłek i ekspozycję na słońce; 

  • stosować nowych/wysoko stężonych maści i kosmetyków. 

Sposób przygotowania się do badań najlepiej w każdym wypadku skonsultować z lekarzem. Dzięki temu pacjent zyska pewność, że wyniki nie zostaną zaburzone przez żaden z czynników.

Polecane wpisy