Grzybica stóp i paznokci – drożdżyca skóry

, kategoria: Choroby, Warto wiedzieć

Grzybica stóp czy rąk i drożdżyca skóry są jednymi z wielu potencjalnych zagrożeń czyhających na nasz organizm. To dolegliwości, które powinny być otoczone szczególną opieką specjalisty dermatologa. W naszym społeczeństwie występują bardzo często, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Drożdżyca i grzybica to jednak choroba, którą doświadczony lekarz wyleczy stosunkowo szybko i bezboleśnie!

Komu grozi zakażenie grzybicze skóry?

Grzyby to popularne patogeny często atakujące skórę (i nie tylko) tak ludzi, jak i zwierzą. I choć pierwsza reakcja na zakażenie grzybicze może prowadzić do skojarzeń ze wstydliwym problemem, z którym zmagają się osoby pozbawione dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych, to grzybica skóry jest powszechną dolegliwością trapiącą ludzi w różnych sytuacjach życiowych. Wbrew pozorom nie jest to problem marginalny. Dość powiedzieć, że z grzybicą zmagają się użytkownicy siłowni, basenów, saun, a także przedstawiciele niektóry zawodów (np. robotnicy fizyczni, sportowcy) oraz osoby zamieszkujące duże skupiska (np. internaty). Wśród czynników sprzyjających pojawieniu się grzybicy skóry wymienia się noszenie wąskiego, uciskającego i nieprzewiewnego obuwia. Czynnikami usposabiającymi występowanie grzybic są też warunki miejscowe w skórze. Najważniejsze z nich to wilgotność i skład lipidów powierzchniowych. Z czynników ogólnoustrojowych podstawową rolę odgrywają: defekt immunologiczny (m. in. obniżenie odporności), zaburzenia endokrynologiczne, antybiotykoterapia, cukrzyca, ciąża, okres noworodkowy. Pożywieniem dla grzybów chorobotwórczych są węglowodany, witamina B, białka zawierające pierwiastki takie jak siarka i azot, oraz niektóre mikroelementy, np.: potas, magnez, wapń, cynk, żelazo, miedź, kobalt i chlor.

Grzybica rąk, grzybica paznokci i inne odmiany choroby

Grzyby mogą atakować różne części naszej skóry. W gabinetach dermatologów najczęściej można spotkać osoby zgłaszające następujące problemy: grzybica skóry owłosionej, grzybica skóry gładkiej, grzybica okolic pachwiny, grzybica stóp, grzybica rąk, grzybica paznokci, drożdżyca błon śluzowych czy kandydoza kącików ust. Grzybica paznokci częściej dotyczy paznokci stopy niż dłoni, choć również grzybica rąk nie jest zjawiskiem sporadycznym, typowym dla osób wykonujących niektóre zawody w przemyśle lub usługach oraz często korzystających z przestrzeni użyteczności publicznych, np. siłowni.

grzybica stopy

Jak wygląda grzybica stóp?

W zależność od atakowanej przez grzyby okolicy, objawy grzybicy mogą przybierać różne formy. Zakażone paznokcie grubieją, zmieniają kolor, występują na nich białe lub żółte plamy, albo stają się cienkie i łamliwe. Z kolei pierwsze objawy grzybicy na skórze mogą prezentować się jako ogniska rumieniowo-złuszczające, zwykle z grudkami, krostkami ropnymi na obwodzie, którym towarzyszy swędzenie. Symptomami towarzyszącymi mogą być też: nadżerki, pleśniawki w jamie ustnej, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki, pieniste i cuchnące stolce, świąd w okolicy odbytu, zapalenie dróg moczowych lub pochwy, przewlekłe zmęczenie oraz migreny.

Drożdżyca objawy

Szczególną odmianą grzybicy paznokci jest drożdżyca. Charakteryzuje się ona nasilonym stanem zapalnym i zainfekowaniem tak płytek paznokci (matowieją, robią się szorstkie i szarożółte), jak i wałów paznokciowych (stają się one zaczerwienione, bolesne, nabrzmiałe). Drożdżaki skóry z rodzaju Candida atakują częściej paznokcie u rąk i zdecydowanie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Drożdżyca jest ważnym czynnikiem powstawania chorób alergicznych. Oprócz paznokci, drożdżyca może występować na również skórze, błonach śluzowych, nosogardzieli, w jelitach, pochwie i prąciu.

Diagnoza i leczenie grzybicy

Opisane powyżej dolegliwości diagnozuje się za pomocą badania mikologicznego w poradni dermatologicznej. Na podstawie wyników badania lekarz dermatolog może zlecić terapię, najczęściej farmakologiczną. Jeśli zauważasz któregokolwiek ze wspomnianych symptomów lub, z uwagi na wykonywaną pracę lub swoje hobby, znajdujesz się w grupie ryzyka osób, którym grozi grzybica skóry lub drożdżyca skóry i paznokci, zgłoś się bezzwłocznie do dermatologa. Czas w tym wypadku ma ogromne znacznie. Wcześnie podjęta terapia może zapobiec rozwojowi choroby i nieprzyjemnym konsekwencjom, a także, co typowe dla grzybicy skóry, nawrotom. Badanie mykologiczne jest jednym z najważniejszych punktów w ofercie Centrum Dermatologicznego dr Ewy Minkowskiej. Diagnoza i leczenie grzybicy nie mają przed nami żadnych tajemnic, co potwierdzają pacjenci, którym pomogliśmy się uwolnić od grzybicy i drożdżycy skóry.

Ostatnie wpisy