Wszawica – jak pozbyć się wszy z głowy dziecka?

, kategoria: Choroby

Wszawica jest infekcją pasożytniczą wywołaną obecnością wszy – są to małe stawonogi, które żywią się krwią i występują najczęściej na dziecięcych głowach, choć wyróżniamy również wszawicę łonową i odzieżową. Do zakażenia wszawicą głowową (Pediculus humanus capitis) dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu z nosicielem, np. używania tych samych czapek, ręczników i szczotek czy zabawa z osobą zakażoną. Jak objawia się wszawica i jak się pozbyć wszy u dziecka?

Objawy wszawicy

W związku z tym, że choroba łatwo przenosi się w dużych skupiskach ludzi, najczęściej występuje w przedszkolach i szkołach. Na dziecięcej głowie w tym samym czasie może bytować ok. 10-20 dorosłych pasożytów. Choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo – objawy pojawiają się w następstwie reakcji alergicznej na ślinę i odchody wszy.

Główne objawy wszawicy głowowej:

  • świąd i zaczerwienienie skóry,
  • grudki w miejscu ugryzienia (najczęściej w okolicy skroniowej i potylicznej),
  • zakażenie bakteryjne zmian,
  • drapanie się po głowie,
  • stan zapalny objawiający się powiększeniem lokalnych węzłów chłonnych.

Jak leczyć wszawicę u dziecka?

Najlepiej skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który zaplanuje leczenie i dostosuje je do wieku dziecka. Centrum Dermatologiczne dr Ewy Minkowskiej w Warszawie oferuje wsparcie dermatologa dziecięcego, który leczy między innymi wszawicę głowową. 

Leczenie wszawicy polega na stosowaniu preparatów z permetryną, która wykazuje działanie neurotoksyczne. Taki środek nakłada się na głowę po umyciu i wysuszeniu włosów. Czynność powtarzamy po 7-10 dniach. Dermatolog dziecięcy może również zalecić inny środek, np. mirystynian izopropylu czy dimetykon. Leczenie należy połączyć z regularnym wyczesywaniem gnid z włosów

Po zakończeniu leczenia istotna jest profilaktyka, która obejmuje m.in. stosowanie specjalnych gumek do włosów nasączonych składnikami nietolerowanymi przez pasożyty. Pamiętaj też, by powiadomić przedszkole lub szkołę o problemie i kontroluj włosy domowników przez 10 dni. Wszystkie przedmioty, które miały kontakt ze skórą głowy dziecka, należy poddać dezynsekcji.

Ostatnie wpisy