Co wywołuje pokrzywkę pokarmową i jak jej zapobiec?

, kategoria: Choroby, Warto wiedzieć

Pokrzywka pokarmowa to jedna z postaci pokrzywek alergicznych, którą wywołują produkty spożywcze lub zawarte w nich dodatki. Przyczyną powstawania zmian na skórze (przypominających te, które wywołuje poparzenie przez pokrzywę) jest uwalnianie histaminy z mastocytów znajdujących się w skórze.

Co wywołuje pokrzywkę pokarmową

Pokrzywka pokarmowa najczęściej ma charakter ostry. Wywołują ją białka zawarte spożywanych pokarmach. Na liście takich pokarmów znajdują się m.in.:

• mleko krowie,
• sery,
• jaja,
• ryby,
• skorupiaki,
• orzechy,
• pszenica,
• soja,
• owoce, warzywa

Reakcje alergiczną wywołać mogą także niektóre dodatki do żywności, czyli barwniki, konserwanty albo niektóre przyprawy.

Jakie są objawy pokrzywki pokarmowej?

Mechanizm powstawania pokrzywki jest bardzo skomplikowany. W uproszczeniu – na skutek reakcji układu immunologicznego na antygen dochodzi do degranulacji komórek tucznych, które uwalniają mediator zapalenia-histaminę. Pojawia się rumień, który jest efektem rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze. Następnie pojawia się bąbel pokrzywkowy wynikający ze wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych. Zmiany te mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ograniczyć się do pojedynczych obszarów lub zająć całą skórę. Niekiedy też utrzymują się krótkotrwale w jednej lokalizacji, a następnie pojawiają się w innej. Zmianom skórnym towarzyszy
silny świąd.

Bąble są jednak niebolesne i zwykle znikają bez śladu (nie pozostawiając blizn czy przebarwień) w ciągu kilka godzin. Często pokrzywka przybiera postać obrzęku naczynioruchowego. To niebezpieczny objaw, który może zwiastować wstrząs anafilaktyczny, czyli reakcję alergiczną zagrażającą życiu. Dlatego jeśli chory zaobserwuje u siebie rozległy obrzęk ,oraz tkliwość dotykową skóry warg, powiek, trudności z przełykaniem, nasilającą się duszność, zawroty głowy, kołatanie serca powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Na czym polega diagnostyka pokrzywki pokarmowej?

Lekarz dermatolog-alergolog przeprowadza dokładny wywiad dotyczący choroby, zleca badania krwi .

W ustaleniu czynnika alergizującego pomocna jest często dieta eliminacyjna, polegająca na czasowej rezygnacji ze spożywania określonych grup pokarmów i obserwacji reakcji organizmu.

Czy można wyleczyć pokrzywkę pokarmową?

Często mimo eliminacji potencjalnego alergenu pokarmowego ponowne jego spożycie powoduje nawrót choroby. W leczeniu pokrzywki stosowane są leki p.histaminowe.

Ostatnie wpisy