Badanie nużycy

, kategoria: Badania

Nużyca, zwana także demodekozą, to choroba skóry, której symptomy mogą być często mylone z innymi dolegliwościami, a przez to błędnie diagnozowane. Jak rozpoznać objawy nużycy, a następnie skutecznie leczyć chorobę? Co jest przyczyną jej wystąpienia? Zapraszamy do przeczytania artykuły opisującego zagrożenia, które niesie za sobą nużyca u człowieka.

Przyczyny nużycy: nużeniec ludzki atakuje

Nużyca wywołana jest infekcją nużeńca (Demodex folliculorum). Nużeniec ludzki jest pasożytem śródskórnym z rodziny roztoczy, bytującym w torebkach włosowych i w gruczołach łojowych. Jest to dość popularny pasożyt występujący praktycznie na całym globie, którym, jak podają statystki, zarażonych jest nawet połowa społeczeństwa po 40. roku życia. Nużyca u człowieka jest domeną dorosłych, u dzieci występuje rzadko. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że gruczoły łojowe małych pacjentów wydzielają mniej łoju, a nużeniec ludzki żywi się lipidami.

Kontynuując, nużeniec ludzki może występować na skórze twarzy, brzegach powiek i głowy, zewnętrznych przewodach słuchowych, rzadziej na klatce piersiowej i w okolicach genitalnych. Zakażenie nużeńcem zachodzi podczas bezpośrednich kontaktów ze skórą zakażonej osoby lub zwierzęcia. Ryzyko „złapania” nużeńca ludzkiego występuje m.in. w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich. Pasożyt może być przenoszony także za pośrednictwem zakażonych ubrań, bielizny pościelowej czy przyborów kosmetycznych. Dlatego też kobiety przyklejające rzęsy lub długotrwale leczące się z powodu trądziku bakteryjnego lub różowatego powinny wykonać badania w kierunku nużycy, bo to właśnie ona może być prawdziwą przyczyną zgłaszanych przez nie problemów.

Nużeniec objawy – po czym rozpoznać zakażenie nużeńcem?

W zależności od miejsca na ciele, które zaatakował nużeniec ludzki, pacjent może dostrzegać następujące symptomy:
objawy oczne: przewlekłe zapalenie powiek i brzegów powiek, uczucie „piasku w oczach”, swędzenie powiek, suche oko;
objawy okolicy skóry twarzy: zaskórniki, ropne krosty, łuszczenie, lekkie swędzenie oraz rumień;
objawy okolicy skóry głowy: łupież mieszkowy, ropne krostki, świąd, rumień, a nawet wypadanie włosów.
Wszystkie te objawy występują w różnym natężeniu i różnych konfiguracjach także w innych chorobach, co sprawia, że nużyca u ludzi jest niejednokrotnie źle diagnozowana i mylona np. z alergią.

 

Nużyca leczenie i diagnoza

Powiedzieliśmy sobie, że nużeniec ludzki jest powszechnie występującym pasożytem, a zakażenie nużeńcem odbywa się drogą kontaktową, a więc w jeden z najprostszych sposobów przenoszenia patogenów. Co gorsza, objawy nużycy mogą być mylnie interpretowane. To wszystko sprawia, że nużyca u ludzi jest realnym zagrożeniem, a jej leczenie wymaga specjalistycznej pomocy, a przede wszystkim trafnej diagnozy. Ta odbywa się poprzez badanie mikroskopowe zeskrobin naskórka oraz rzęs. Ten sposób analizy jest bardzo pomocny w znalezieniu przyczyny choroby i określeniu dalszego postępowania terapeutycznego.

Pierwszym, choć niewystarczającym krokiem w leczeniu nużycy jest dbałość o higienę. Częste zmiany pościeli, pranie ubrań lub niekorzystanie z przyborów kosmetycznych innych osób, to podstawowe założenia profilaktyki zakażenia nużeńcem. Kiedy infekcja stanie się faktem, niezbędne jest podjęcie leczenia w gabinecie dermatologicznym. Tę gwarantuje Centrum Dermatologiczne dr Ewy Minkowskiej. Badanie trwa kilkanaście minut.Po badaniu pacjent może skorzystać z konsultacji dermatologicznej w celu wdrożenia leczenia nużycy.

Ostatnie wpisy